چهارشنبه 10 اردیبهشت ماه 1399

  خسارت ۸۰ میلیارد تومانی کرونا به ناشران و چاپخانه‌داران

  برآوردهای اولیه از خسارت بالغ بر ۸۰ میلیارد تومانی به صنف ناشر و کتابفروش و چاپخانه‌دار در دو ماه اخیر خبر می‌دهند.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران به نقل از مهر، دولت حسن روحانی که رفتار و برخورد او با موضوع کرونا و نیز آینده کسب و کارها و چرخه اقتصادی کشور به دنبال شیوع کرونا عملکرد پرانتقاد و سوال‌برانگیزی را داشته است، در حالی طی روزهای گذشته فرمان بازگشایی و وضعیت سفید برای اصناف را صادر کرده است که بسیاری از صنوف به دنبال وضعیت اقتصادی آسیب دیده و حتی به تعبیری له شده خود در اسفند و فروردین ماه خواستار حمایت و کمک مالی و تسهیلات از او دارند.

  هنوز به طور مشخص معلوم نیست که استراتژی دولت در مواجهه با این سیل از تقاضا چطور خواهد بود هر چند که می‌توان از فرجام وعده‌هایی که برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه و سیل زده نوروز ۹۸، حدس زد که این بار نیز وضعیت چیزی عجیب و متفاوتی نخواهد بود جز اینکه مدیران و صنوف بتوانند از گرده دولت کار بیشتری کشیده و او را برای همراهی و کارایی بیشتر در مسیر تازه‌ای قرار دهند.

  اصناف نشر که روز گذشته در گزارشی که در همین جا منتشر شده درباره وضعیت اقتصادی عجیب حاکم بر آنها صحبت به میان آمد و از کاهش فروش ۹۰ درصدی آنها طی دو ماه اخیر گزارش داده شد روز سه‌شنبه چشم انتظار نتیجه جلسه‌ای هستند که در وزارت کشور و از سوی ستاد ملی کرونا برگزار می‌شود تا درباره سرنوشت این حمایت تازه بحث، گفتگو و شاید تصمیم گیری شود.

  در این میان صنف ناشر و کتابفروش شاید دلهره‌ای بیشتر از سایر اصناف داشته باشند. از سویی اگر نبود پیگیری مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام آنها در فهرست مشاغل آسیب‌دیده از کرونا قرار نمی‌گرفت و از سوی دیگر در فهرست‌های آتی منتشر شده درباره مشاغلی که اجازه فعالیت داشته یا ندارند، نامی از آنها به چشم نمی‌خورد! و به تازگی نیز در قالب بسته حمایتی کرونا با این موضوع روبرو شده‌اند که دولت اعلام کرده سه ماه پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی و قبوض آب و برق و گاز را می‌توانند با تأخیر پرداخت کنند و این به تعبیر رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان به معنای پایان فعالیت این صنف است.

  ایوب دهقانکار مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت درباره علت بی‌مهری اینچنینی به صنف نشر که مورد سوال قرار می‌گیرد به خبرنگار مهر می‌گوید: واقعیت این است که خود دولت نیز هنوز در مواجهه با یک پدیده تازه است و طبیعی است که برخی از اقدامات شاید با انتظارات فاصله داشته باشد. با این همه روز سه‌شنبه جلسه‌ای در راستای بررسی بند شش مصوبه ستاد ملی کرونا که موضوع آن حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده است در وزارت کشور شرکت کنیم.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  پنج شنبه 1 اسفند ماه 1398

  ادامه بحران در اتحادیه چاپخانه داران تهران با حضور تازه واردها!!

  از زمان مطرح شدن برخی از اسامی به عنوان کاندیدا در صنف چاپخانه داران تهران پیش بینی حواشی قابل حدس بود اما شاید آن زمان کسی باور نمی کرد که بلاتکلیفی قدیمی ترین تشکل صنفی کشور رکوردار تاریخ اصناف ایران گردد.

  آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، اکنون بیش از هفت ماه از انتخابات پرشور اهالی این صنف گذشته و بلاتکلیفی و بحران هر روز ابعاد جدیدتری به خود می گیرد. در آخرین نمونه آن روزنامه جهان اقتصاد که- اگر درطول یکسال جستجو کنید شاید شاید یکی دو خبر درباره چاپ منتشر نموده- یکباره و با ادبیات خاص به یک سوی حمله برد و نهایاتا امروز جوابیه در این زمینه دریافت و منتشر نمود!

  اما سوال اینجاست که چرا باید یکباره این روزنامه رپرتاژ آگهی وار وارد این گردونه شود؟

  چرا این روزنامه از عدم حضور ایرج استاد علینقی رییس اسبق و غیبت طولانی تر آن نپرسیده؟

  چرا این روزنامه درباره جایگزینی اولین عضو علی البدل که 10ماه پیش باید فعالیتش را در هیات مدیره آغاز میکرد نپرداخته؟

  چرا فقط به یک نفر با یک روش و ادبیات خاص پرداخته شده؟

  چرا این روزنامه اقتصادی و سایر رسانه ها از رییس غایب، عماکردش و علت غیبت وی و... نمی پرسند؟

  و ده ها نکته و چرایی که هر روز واقع می شود و بسیار مهم و تاثیرگذار بر این صنعت است هیچ سوالی پرسیده نمی شود!؟

  بحران بزرگ اتحادیه چاپخانه داران تهران شاید برای برخی خوشایند و مایه شوخی و افتخارآفرینی شان باشد اما مطمنا ضربه بزرگی بر پیکره اقتصاد کشور است که تنها کارشناسان حقیقی از ابعاد آن آگاه اند؛

  حضور گسترده بازاریاب های ترکیه ایی برای جذب سفارشات چاپی ایران، افول چاپخانه ها و رشد سر سام آور هزینه های تولید در صنعت چاپ، عدم متولی دولتی و سر درگمی میان وزارت فرهنگ و ارشاد و وزارت صمت و هزاران نکته اینچنین مزیدی است بر علت تعطیل گسترده و تلخ ده ها چاپخانه...

  نگاهی می کنیم به شرح ما وقع تلخ انتخابات از منظر روزنامه جهان اقتصاد:

  پیرو نشر اخبار نادرست در مورد انتخابات اتحادیه صنف چاپخانه‌داران تهران در روزنامه جهان‌اقتصاد که موجب زیر سؤال بردن اقدامات قانونی نهادهای برگزارکننده و ناظر بر انتخابات اتحادیه صنف چاپخانه‌داران گردید، جهت تنویر اذهان مخاطبین، شرح واقع اعلام می‌گردد.‏

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  پنج شنبه 14 شهریور ماه 1398

  پذیرش دانشجو در رشته چاپ و بسته‌بندی

  مرکز علمی کاربردی شماره 30 تهران امسال برای نخستین‌بار در رشته چاپ و بسته‌بندی دانشجو می‌پذیرد.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، آرش سپاس‌مقدم، رئیس مرکز علمی کاربردی شماره 30 تهران در گفت‌وگو با ایبنا عنوان کرد: این مرکز برای سال تحصیلی 98 – 99 در مقطع کاردانی در رشته‌های طراحی چاپ، چاپ و نشر و در مقطع کارشناسی برای رشته‌های طراحی و آماده‌سازی چاپ، مدیریت امور چاپ پذیرش دانشجو دارد.

  وی افزود: همچنین امسال به دلیل نیاز به آموزش در حوزه بسته‌بندی و ظرفیت بسیار خوب بازار در این زمینه، برای نخستین بار رشته چاپ و بسته‌بندی به رشته‌های مقطع کارشناسی افزوده شده است.

  سپاس‌مقدم با بیان اینکه حدود 360 نفر پذیرش برای سال تحصیلی جدید داریم، گفت: پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی از 27 مرداد آغاز شده و تا چهارم شهریور ادامه دارد. همچنین پذیرش و ثبت‌نام دانشجو در مقطع کارشناسی از چهارم تا یازدهم شهریور خواهد بود.

  وی همچنین به حضور استادان خبره برای هر رشته دانشگاهی، یادآور شد: در سال‌های گذشته از استادانی برای رشته‌های مختلف استفاده می‌کردیم که در زمینه‌های متفاوت تبحر داشتند اما امسال تمام تلاش ما بر استفاده از حضور کارشناسان متبحر در هر رشته و گرایش تخصصی هستیم.

  سپاس‌مقدم همچنین برای حضور نیروهای توانمند صنعت چاپ در این مرکز دانشگاهی خبر داد و گفت: مرکز علمی کاربردی 30 تهران این آمادگی را دارد تا از استادان خبره، توانمند، حرفه‌ای و باسابقه صنعت چاپ برای تدریس دروس مختلف استفاده کند و در این زمینه افراد علاقه‌مند می‌توانند رزومه و سوابق خود را در بخش‌های مختلف آموزش چاپ و بسته‌بندی در گرایش‌های پیش از چاپ، چاپ و امور تکمیلی آن همچنین بسته‌بندی برای مرکز ارسال کنند.

  به گفته وی، سوابق هر یک از این استادان توسط هیات علمی مرکز بررسی و عملکرد آن‌ها در طول سالیان گذشته ارزیابی خواهد شد تا بتوانیم از این نیروها طی فرایند اداری بهره بگیریم.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  دوشنبه 4 شهریور ماه 1398

  حمایت از رونق تولید با تجلیل از صادرکننده برتر چاپ

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران با اشاره به افزوده شدن بخش صادرکننده نمونه در جشنواره ملی چاپ گفت: امیدواریم با چنین طرح‌ها و اقدامات حمایتی شاهد افزایش صادرکنندگان صنعت چاپ در سال‌های آینده از نظر کمیت و تعداد چاپخانه‌ها باشیم.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران ، بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران در گفت‌وگو با ایبنا، با اشاره به فرایند انتخاب صادرکننده برتر صنعت چاپ، گفت: این انتخاب در چهارچوب شاخص‌های کارشناسی شده با هماهنگی اداره کل چاپ‌ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته‌بندی ایران انجام می‌شود.

  وی افزود: پس از تکمیل اطلاعات واحدهای گزینش شده، سنجش صادرکنندگان در نوزدهمین جشنواره ملی چاپ طبق معیارها و شاخص‌های تدوین شده انجام می‌شود و در نهایت صادرکننده برتر از بین آن‌ها برگزیده خواهد شد.

  عابدین با اشاره به اهمیت و جایگاه جشنواره با هدف رونق در تولید و صادرات پایدار کشور، عنوان کرد: انتخاب صادرکننده نمونه صنعت چاپ بحث بسیار مهمی در زمینه توسعه صادرات غیر نفتی و ایجاد انگیزه برای صنعتگران چاپ برای ورود به عرصه‌ صادرات و بازارهای جهانی است.

  وی تاکید کرد: ما شاخص‌های امتیازدهی برای صادرکننده نمونه را تدوین کردیم و سپس از میان صادرکنندگان برتری که در این حوزه انتخاب شدند گزینش کردیم و به تناسب شاخص‌ها امتیاز دادیم که این روند در پایان منجر به انتخاب صادرکننده برتر سال ۹۷ در صنعت چاپ شد.

  عابدین با بیان اینکه از میان تمام واحدهای صادرکننده ۱۰ واحد صادراتی برتر را در قسمت نهایی انتخاب کرده‌ایم، توضیح داد: این شاخص‌ها شامل حجم کل صادرات، میزان ارزش ارزی صادرات، داشتن استانداردهای کیفیت کالاهای صادراتی، داشتن واحدهای بازاریابی و دفاتر در کشورهای هدف، استانداردهای مدیریتی و... می‌شد که تلاش کردیم در انتخاب نهایی ما موثر باشند.

  وی با تاکید بر اینکه امیدواریم این اقدام ادامه‌دار باشد، یادآور شد: امیدواریم با چنین طرح‌ها و اقدامات حمایتی، شاهد افزایش صادرکنندگان صنعت چاپ در سال‌های آینده از نظر کمیت و تعداد چاپخانه‌ها باشیم؛ زیرا رونق در صادرات و تولیدات صنعت چاپ منجر به رونق در تولیدات و صادرات صنایع وابسته به این صنعت خواهد شد که در نهایت رونق تولید ملی و توسعه صادرات غیرنفتی کشور و ارزآوری برای ایران را در پی خواهد داشت.

  وی با اشاره به اینکه در دوره‌های گذشته جشنواره صنعت چاپ صادرکننده نمونه انتخاب نمی‌شد، گفت: با توجه به اینکه به طور کلی در برنامه پنجم توسعه اهداف توسعه اقتصادی در زمینه توسعه، صادرات غیرنفتی اهمیت زیادی دارد، در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم خوب و به‌جایی گرفت که این بخش را به جشنواره صنعت چاپ بیفزاید.

  نوزدهمین جشنواره صنعت چاپ دوشنبه چهارم شهریورماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  شنبه 26 مرداد ماه 1398

  خواب پرهزینه کاغذ در گمرک

  پس از قرار گرفتن کاغذ در گروه ۲ کالاهای اساسی و اختصاص ارز نیمایی به آن، مابه التفاوت ارز اختصاص یافته به آن، دشواری‌هایی را در بازار این کالا به وجود آورد و حالا هزینه‌های سرسام‌آور نگهداری در گمرک هم، قیمت این محصول را بالا برده است.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، با تغییر گروه کالایی کاغذ و ورود آن به گروه ۲، چالش‌هایی در مسیر ورود کاغذ حادث شده است.

  بر اساس گزارش فارس، طبق تصمیم هیأت دولت کاغذ از فهرست کالاهای اساسی خارج و مشمول ارز نیمایی شده است. همین مابه‌التفاوت در هزینه‌ها در آستانه سال تحصیلی جدید دشواری‌هایی را در بازار این کالا به وجود آورد. خصوصا اینکه این مسأله عدم ترخیص حجم بسیار زیادی از کاغذهای وارده به گمرکات کشور را در پی داشته است. همچنین موجب نارضایتی شدید واردکنندگان از یک سو و اخلال در بازار کاغذ و افزایش قیمت کاغذ شده است.

  وزارت ارشاد مکاتباتی را با سازمان بازرسی کشور داشته و از سوی دیگر واردکنندگان نیز اعتراض شدید خود را ابراز داشته‌اند، ولی باید برای این مسأله به سرعت فکری شود. متولیان موضوع کاغذ شاید در بدو تصمیم تغییر گروه کاغذ به این مسأله نیندیشیدند که تفاوت قیمت‌ها نه تنها ثبات را تضمین نخواهد کرد، بلکه چالش جدیدی را رقم می‌زند. اظهار نظرهای اولیه بدین گونه بود که برخی از تصمیم‌گیرندگان مدعی بودند، اینکه کاغذ از فهرست کالاهای اساسی خارج شده است،‌ به ثبات بازار در آینده نزدیک کمک می‌کند؛ زیرا عمده وارد‌کنندگان کاغذ اقدام به واردات کاغذ کرده‌اند؛ بنابراین انتظار می‌رود عرضه افزایش یابد‌. از سوی دیگر رقابت در بازار به تعدیل قیمت‌ها کمک خواهد کرد.

  اما از سوی دیگر بر اثر اعتراض ناشران از یک سو و تشدید قیمت کاغذ همزمان با بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب، معظم له دستور به پیگیری و رفع مشکل کاغذ دادند که بلافاصله در جلساتی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر صمت از یک سو و برگزاری جلسه جمع‌بندی در حضور معاون اول رئیس جمهور تصمیم بر آن شد که برای مصرف کاغذ ناشران و روزنامه‌ها مبلغ ۸۰ میلیون دلار به واردکنندگان کاغذی که وزارت ارشاد معرفی می‌کند اختصاص داده شود. همزمان با این مسأله کاغذ خریداری شده در سال گذشته با ارز دولتی به تدریج وارد کشور شده و در گمرک منتظر ترخیص ماند.

  وزارت ارشاد از بانک مرکزی و وزارت صمت درخواست ترخیص این محموله از سهمیه ارز اختصاص داده شده سال ۱۳۹۸ (۸۰ میلیون دلار) را داده است. اما وزارت صمت (دفتر تنظیم بازار) و بانک مرکزی (اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی) با صدور اطلاعیه‌ای به همه بانک‌های کشور ابلاغ کرد که کاغذ موجود در گمرک باید با پرداخت ۴۸۰۰۰ ریال مابه‌التفاوت نرخ ارز به صورت علی‌الحساب به ازای هر دلار ترخیص شود که عملا به واسطه نبود توان مالی لازم باعث خواب سنگین سرمایه و هزینه دموراژ بالا در گمرک (روزی ۱۶۰ میلیون ریال بابت کانتینر روی کشتی و ۱۰ میلیون ریال بابت کانتینر تخلیه شده) از یک سو و بی‌انگیزگی واردکنندگان کاغذ برای ادامه سرمایه‌گذاری از سوی دیگر شده است.

  با توجه به مقدمات فوق این نکته حائز اهمیت خواهد بود که عدم ورود کاغذ به موقع همزمان با شروع سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها و افزایش شدید مصرف کاغذ در چند ماه آینده زمینه نارضایتی ناشران،‌کتابفروشان و مردم را فراهم را می‌آورد.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  دوشنبه 20 خرداد ماه 1398

  1394چاپخانه داران تهران چه می خواستند و 1398چه شد

  ششم تیرماه 1394 بود که ترکیب رییس، نایب رییس و سایر سمت های در هیات مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران مشخص و نهایی شد.

  آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، چهارشنبه 20 خرداد 1394 چهار صد و هفت رای چاپخانه داران تهرانی تیمی متشکل از دو گروه اتحاد و ائتلاف برای آینده را راهی هیات مدیره کردند تا با کمک یکدیگر سیر نزولی این اتحادیه را احیا کنند و تغییرات مثبتی در امور اولین و با سابقه ترین تشکل صنفی کشور بوجود آورند.

  از همان ابتدا با وجود نام علینقی در اسامی هیات مدیره و بعد راس تیم، همه به بهبود شرایط مالیاتی اتحادیه و اعضا در آینده ای نزدیک دل خوش بودند؛ اما ایرج استاد علینقی طی چهار سال نه تنها مشکل مالیاتی چاپخانه داران عضو را رفع ننمود بلکه گستره اعتراضات در برخی از مواقع ریاست وی تا تجمع مقابل وزارت ارشاد و جمع کردن طومار اعتراضی و صدها امضاء پیشرفت!

  چهارسال پیش سطح اختلاف در هیات مدیره با عزل رییس و نایب رییس و حضور بهمن پورمند بعنوان رییس جدید به حداقل رسیده بود و چند ماهی بود که تنش داخلی هیات مدیره اتحادیه از صدر اخبار پایین آمده بود و چهارصد و هفت چاپخانه دار برای بهبود این وضع پای صندوق رای آمدند؛ اما اکنون یعنی چهار سال بعد شاهد تنش بی حد و اندازه بین رییس و چهار عضو هیات مدیره هستیم و اتفاقات نادری نیز به آن افزوده شده است. رییس یک اتحادیه بر هیات مدیره خود در کانال رسمی اتحادیه بر هیات مدیره می تازد و بدترین اصطلاحات را راجع به نواب رییس بکار میگیرد! آیا چهار صد هفت رای برای این روند به صندوق انداخته شد؟؟؟

  چه کسی، چه گروهی، چه ارگان یا نهادی باید پاسخگوی اعضای اتحادیه چاپخانه داران تهران باشد؟

  چهارسال قبل بیش از دویست چاپخانه فعال بودند که اکنون همه آنها به ورطه ورشکستگی و تعطیلی فرو رفته اند و از آنها شاید تنها نام یا خاطره ای برای همکاران باقیمانده است؛ چاپخانه هایی که بازوی اصلی تولید ناخالص ملی کشور بودند و نه تنها برای خود بلکه برای اقتصاد کشور سودآور بودند؛ اما چهار سال جنگ داخلی، چهار سال خودکامگی، چهار سال رواج خبرچینی، چهارسال کم کاری، چهار سال لج بازی و بد اخلاقی و بی توجهی به اعضا آنها را به خاک فنا سپرد.

  چهارسال قبل اتحادیه چاپخانه داران تهران سایت ساده ای داشت که کم بیش به روز می شد، چهارسال است که اتحادیه چاپخانه داران سایت ندارد، کانال تلگرام دست عامل امربر رییس اتحادیه است و به پایین تر سطح کاربرد یعنی تابلوی ترحیم تبدیل شده و در یک رفتار غیر اخلاقی و غیر حرفه ای اخیرا از آن به عنوان ابزار تسویه حساب رییس و عواملش با هیات مدیره اتحادیه و تعاونی چاپخانه داران استفاده میشود.

  چهارسال پیش قرار یود اتحادیه، اتحادیه و خانه اعضا شود؛ امروز اتحادیه توسط یک فرد و همراهش اداره می شود و همه اعضا از جمله چهار عضو هیات مدیره به رفتار و گفتار اعمال رییس و همراهش انتقاد شدید دارند و امور اعضا قربانی اصلی این روند شده است.

  چهارسال پیش هیچ اتحادیه ای در امور داخلی اتحادیه چاپخانه داران تهران دخالت نداشت اما اکنون ...؛ چهارسال پیش اوضاع بد بود اما اکنون باید گفت بد و بود اما نه این بدی؛ چهارسال پیش همه منتظر انتخابات بودند اما اکنون همه در انتظار تمام شدن هستند ...

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  چهارشنبه 25 اردیبهشت ماه 1398

  ۱۲۰ چاپخانه قم در معرض تعطیلی

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قم با بیان اینکه حدود ۱۲۰ چاپخانه در معرض تعطیلی قرار دارند گفت: حال و هوای صنعت چاپ استان رو به وخامت است به حدی که مراسم ترحیم صنعت چاپ را به‌زودی می‌گیریم.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، مجتبی محمودیان اظهار داشت: سعی کردیم خواسته‌های خود را به‌عنوان صنعتی فرهنگی و هنری به‌صورت قانونمند بیان کنیم اما اگر وضعیت صنعت چاپ به همین منوال پیش برود، ممکن است نتوانیم هیجانات ناشی از کمبودها را کنترل کنیم.

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قم با اشاره به کمبود مواد اولیه صنعت چاپ از جمله زینگ و کاغذ به تسنیم ابراز کرد: متأسفانه علی‌رغم مکاتباتی که با مسئولان و نهادهای مختلف داشتیم هیچ‌ کس به درخواست ما در مورد تأمین مواد اولیه چاپخانه‌ها پاسخ نداد.

  وی با بیان اینکه کسی پاسخگوی گرانی کاغذ و کمبود زینگ در چاپخانه‌ها نیست، عنوان کرد: سعی کردیم که با نرخ دولتی زینگ خریداری کنیم اما تنها یک‌دهم میزان درخواستی ما زینگ به صنعت چاپ اختصاص داده شد، همچنین تعدادی از سرمایه‌گذاران که سرمایه خود را در پیش‌خرید زینگ هزینه کرده بودند از دی‌ماه سال گذشته تاکنون منتظر رسیدن زینگ هستند اما وزارت ارشاد اجازه دادن زینگ به سرمایه‌گذاران را صادر نکرده است.

  محمودیان با تأکید بر اینکه لازم است کارهای بخش خصوصی به متخصصان آن واگذار شود، عنوان کرد: در استان قم 400 واحد در رسته‌های مختلف در حال فعالیت هستند که بیش از 4 هزار خانوار به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از این راه ارتزاق می‌کنند.

  وی خاطرنشان کرد: مردادماه سال گذشته مجوز واردات 1000 تن کاغذ را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفتیم که از اوایل مهرماه درخواست ما در صف نوبت بانک مرکزی قرارگرفته اما هنوز جوابی داده نشده است.

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قم با اشاره به نزدیک شدن به تعطیلی قریب به 120 چاپخانه در استان تصریح کرد: سال جدید 34 درصد افزایش حقوق کارگران را به همراه داشته که اگر واحدهای صنفی صنعت چاپ نتوانند هزینه‌هایشان را به دلیل کمبود کاغذ و زینگ و سایر اقلام پوشش دهند، مجبور به تعدیل نیرو خواهند شد.

  وی با بیان اینکه کارمندان و کارگران صنعت چاپ از افراد فرهنگی و فرهیخته تشکیل‌ شده است، افزود: حال و هوای صنعت چاپ استان رو به وخامت است به حدی که مراسم ترحیم صنعت چاپ را به‌زودی خواهیم گرفت و صدها کارگر و کارمند در این زمینه خانه‌نشین می‌شوند.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  یکشنبه 8 اردیبهشت ماه 1398

  آیا سودجویان کاغذ را برای انتخابات مجلس احتکار کرده‌اند؟

  عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: شرایط کشور ما طوری شده که به آن بهشت واردات می‌گویند. برای وارد کردن یک کالا تنها سه یا چهار مرحله باید پشت‌سر گذاشت در صورتی که برای صادرات ده‌ها مرحله وجود دارد.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، علی شریعتی عضو اتاق بازرگانی تهران در خصوص ادامه اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی به ایلنا گفت: متاسفانه این تخصیص ارز تبدیل به یک فساد شده و دولت با علم به این فسادها اما به خاطر سیاست پوپولیستی و راضی نگه داشتن مردم به ادامه آن اصرار می‌ورزد.

  وی ادامه داد: در بحث واردات کاغذ، با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس شورای اسلامی از همین الان برخی افراد فعال در این حوزه شروع به دپو و احتکار این کالا کرده‌اند و هر روز قیمت‌ها به سمت افزایشی تغییر پیدا می کند نکته جالب اینجاست که تورم جهانی این کالا در سال گذشته 30درصد بوده و با احتساب حمل و نقل و تحریم‌ها که باعث بالا رفتن هزینه واردات می شود نهایتا باید در کشور نسبت به سال قبل 50 درصد افزایش پیدا کند اما در کشور ما 300 درصد افزایش قیمت داشته است.

  متولی این کالا وزارت ارشاد است اما باز هم شاهد افزایش غیرطبیعی قیمت هستیم این امر نشان دهنده این است که ارز 4200 تومانی در هر عرصه فساد می‌آورد.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  پنج شنبه 23 اسفند ماه 1397

  توضیحات تعاونی لیتوگرافان در ارتباط با واردات زینک

  در زوهای پایانی سال معضل زینک در بخش پیش از چاپ به سایر مشکلات افزوده شد و به نوعی بحران بزرگی در صنعت چاپ ایجاد کرد.

  آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، با بروز این مشکل تعاونی لیتوگرافان به مدیریت غلامرضا شجاع در معرض توجه قرارگرفت، برای روشن شدن روند این رویداد گفتگویی با وی ترتیب داده شد.

  مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان در این رابطه به آژانس گفت: شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران همه ارز زینک ها مربوطه را با نرخ هر دلار ٤٢٠٠ تومان که برابر با یک میلیون یورو و اندی بود خریداری کرده است.

  در همین راستا دو سوئیفت از سه تا سوئیفت را برای کارخانه ارسال شد و تعداد ٣ کانتینر از این محموله هم اکنون به بندر عباس رسیده، اما متاسفانه هنوز اسناد از چین نرسیده تا ترخیص نهایی کالا برای توزیع صئرت پذیرد.

  وی افزود: این روند بعد از تعطیلات عید انجام خواهد شد و ٣ کانتینر دیگر نیز روز در ١٥ فروردین 98 به مقصد می رسد همینطور ٦ کانتینر باقیمانده در ٢٥ فروردین طبق تاریخ هایی که فروشنده اعلام نموده خواهد رسید که شامل ٤١ سایز مختلف زینک مورد استفاده خواهد بود و با نظارت و همکاری وزارت ارشاد به افراد واجد الشرایط، مشتریانی که پیش خرید کرده اند و اعضاء محترم تعاونی لیتوگرافان با قیمت گذاری سازمان حمایت از مصرف کنندگان برای مصرف محصولات فرهنگی توسط با دریافت تعهد از خریداران توزیع خواهد شد .

  شجاع ادامه داد: کل محموله شامل ١٢ کانتینر و حدود ٣٠٠ هزار متر مربع رینک در ابعاد مصرفی صعنعت چاپ ایران خواهد بود و امیدوارم در جلسه کارگروه کاغذ و زینک که شنبه 25 اسفند شیوه نامه توزیع که توسط وزارت ارشاد تهیه شده مصوب گردد.

  وی در پایان گفت: از اعضاء محترم تقاضا دارم صبور باشند و به حرف های برخی زیاد گوی کم دانش توجه نکنند، تعاونی نمی تواند با ارز نیمایی بعلت اینکه زیرمیزی که باید داد کالا وارد کند؛امانگران نباشند زیرا اگر ارز مورد نیاز برای پروفرما بعدی بدهند برای سال آینده حدود ١ میلیون متر مربع سفارش گذاشته ایم و پروفرما نیز ثبت سفارش شده است .امیدواریم باهمکاری و کمک اعضاء محترم دست دلال های سودجو و مشاور متلک گو را قطع کنیم .

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  پنج شنبه 16 اسفند ماه 1397

  پیش بینی رشد بازدید کننده نمایشگاه چاپ و بسته بندی دبی2019

  در هر دوره از برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته بندی دبی بر اساس معیارهای بازار خاورمیانه و روند رشد آن، پیش بینی هایی از سوی دست اندرکاران و برگزار کنندگان نمایشگاه صورت می گیرد .

  امسال نیز پیش از برگزاری این نمالیشگاه مدیران و برگزار کنندگان نمایشگاه بر اساس آمارهای موجود برای این دوره رشد بازدید کننده نسبت به دوره گذشته را پیش بینی کرده اند.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، با توجه به سبک و سیاق دانش بنیان برگزاری این نمایشگاه و سیاست گذاری های صورت گرفته نمایشگاه چاپ و بسته بندی دبی 2019با هدفگذاری BtB هر دوره نسبت به گذشته خود رشد بازدید کننده داشته است.

  در دوره گذشته و در سال 2017 این نمایشگاه بر اساس پیش بینی های صورت گرفته نرخ رشد 10 تا 15 درصدی در انتظار این دوره خواهد بود.

  صنعت چاپ و بسته بندی ایران نیز با انتخابی دقیق در این عرصه بین المللی تا کنون چهارپاویون ملی به همت اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ برپا نموده که تاثیر قابل توجه ای در صادرات و معرفی صنعت چاپ و بسته بندی جمهوری اسلامی ایران در منطقه بهمراه داشته است.

  در این دوره با توجه به روند حاکم بر بازار صنعت چاپ و نیاز به تامین کنندگان مواد ا ولیه پیش بینی می شود بازدید کنندگان و متخصصان ایرانی صنعت چاپ و بسته بندی نیزافزایش یابند.

  پنجمین پاویون ملی صنعت چاپ و بسته بندی جمهوری اسلامی ایران به سکانداری اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی نیز حضور ی متفاوت را در این عرصه بین المللی تجربه خواهد کرد.

  نمایشگاه چاپ و بسته بندی دبی از ۲۶ الی ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ در شهر دبی کشور امارات متحده عربی برگزار می گردد.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  یکشنبه 5 اسفند ماه 1397

  توسعه صنعت چاپ در افغانستان

  پس از سقوط طالبان در افغانستان شرکتهای صاحب نام تولید کننده ماشین آلات صنعت چاپ برای کمک های انسان دوستانه ماشین آلات مختلفی در افغانستان نصب و راه اندازی کردند.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، مشکل در ابتدای کار بخش اپراتوری ماشین آلات صنعت چاپ افغانستان بود که اکنون با تمرکز بر آموزش بخش عمده ای از آن برطرف شده است.

  بر اساس گزارش وزارت معارف افغانستان چاپ ۱۰۹ میلیون جلد کتاب درسی با عنوان «مدارس تعلیمات اسلامی» را که تا پیش از این در خارج از کشور منتشر می‌شد، به شرکتی خصوصی در داخل کشور واگذار شده است.

  میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف این کشور طی امروز ۵ اسفند قراداد چاپ ۱۰۹ میلیون جلد کتاب درسی «مدارس دینی کشور» را با سرور سعادت رئیس شرکت انتشاراتی سعادت امضاء کرد.

  طبق قرارداد امضاء شده، این مجموعه کتاب که به مقاطع تحصیلی هفتم تا دوازدهم اختصاص دارد، در مدت ۴ ماه و با هزینه ۱۷۱ میلیون و ۷۰۰ هزار افغانی به چاپ می‌رسد.

  گفتنی است،‌ ناشران و کتابفروشان افغانستان از رشد قابل توجه صنعت چاپ طی یک و نیم‌ دهه گذشته‌ در این کشور خبر داده و می‌گویند که در حال حاضر افغانستان از نظر چاپ و نشر کتاب تاحد قابل قبولی به خودکفایی رسیده ‌است.

  در همین حال تعداد دیگری از ناشران از چاپ اسناد دولتی در بیرون از کشور انتقاد کرده‌ و می‌گویند که با وجود اینکه کیفیت چاپ در کشور افزایش بسیار پیدا کرده است،‌ اما اسناد اکثر وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دولتی در بیرون از کشور چاپ می‌شوند.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  یکشنبه 14 بهمن ماه 1397

  توضیحات رئیس پلیس پایتخت درباره فرار ۳ اخلالگر بازار کاغذ

  رئیس پلیس پایتخت در پی اظهارات اخیر دادستان تهران مبنی بر فرار ۳ اخلالگر بازار کاغذ، توضیح داد.

  به گزارش آژآنس خبری چاپ و بسته بندی ایران، سردار حسین رحیمی در واکنش به اظهارات اخیر دادستان تهران درباره سلطان کاغذ و فرار ۳ متهم اصلی این پرونده اظهار کرد: در بحث کاغذ ما دو پرونده تشکیل دادیم؛ یک گروه کسانی بودند که ارز را برای ورود کاغذ گرفتند و ارزها را فروختند در حالی که عملا کاغذی وارد نکردند، دسته دوم؛ کسانی بودند که ارز گرفتند و کاغذ وارد کردند اما این کاغذها را احتکار کردند و به قیمت دلخواه در بازار آزاد فروختند.

  وی افزود: در این رابطه افراد اصلی شناسایی و توسط پلیس دستگیر شدند و آخرین فرد مربوط به این پرونده در روزهای اخیر، طی یک عملیات مراقبت و تعقیب در استان فارس دستگیر شد.

  رئیس پلیس پایتخت با اشاره به اظهاراتی درباره ۳ متهم متواری این پرونده گفت: این ۳ نفر پیش از تشکیل پرونده و پیگیری موضوع از سوی پلیس، اقدام به فرار کردند.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  یکشنبه 30 دی ماه 1397

  صادرات دستگاه‌های چاپی از ایران به عراق و ترکیه

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ از تولید و صادرات برخی دستگاه‌های چاپی که در چاپ بسته‌بندی کاربرد دارند،‌ به کشورهای عراق و ترکیه خبر داد و گفت: این اقدام ارزآوری خوبی برای ما خواهد داشت.

  ّ] گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ از موفقیت بخشی از بدنه صنعت چاپ برای صادرات دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپی خبر داد و گفت: در کنار همه مشکلاتی که در سال‌های اخیر برای صنعت چاپ به وجود آمده است،‌ گاهی از تهدیدها به عنوان فرصت نیز استفاده شده است. برای نمونه مواد اولیه‌ای که در ایران مزیت تولیدش وجود دارد،‌ صادر شده است.

  وی ادامه داد: برخی ماشین آلات چاپ در ایران تولید می‌شود که با توجه به نرخ دلار می‌توان با قیمت پایین‌تری حتی نسبت به چین و ترکیه عرضه کرد. برای نمونه در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی که اخیرا‌ً برگزار شد‌، قرارداد سفارش تولید 10 ماشین دایکات تیغ زنی و سلفون کشی اتومات از طرف چند شرکت‌کننده خارجی منعقد شد.

  عابدینی تصریح کرد: البته شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های چاپی نیز در مضیقه هستند،‌ چرا که هم باید نرخ‌های سنگین مالیاتی را پرداخت کنند و هم اینکه تسهیلات لازم برای تولید در اختیارشان قرار نمی‌گیرد‌، بانک‌ها نیز حمایتی نمی‌کنند. صادرات حمایت می‌خواهد. اکنون شرکت حرفه‌ و فن هم به عراق و هم به ترکیه صادرات دارد ولی به لحاظ تامین قطعات و آلیاژ‌های خاص که عمدتاً وارداتی هستند،‌ مشکلاتی وجود دارد.

  وی در پاسخ به این پرسش که زیرمجموعه شدن در وزارت صنعت و معدن به رفع این مشکلاتی کمکی کرده است یا خیر؟ گفت:‌ این کار بدون استراتژی انجام شده است، وقتی این کار انجام شد به خاطر درخواست صنعت چاپ و بسته بندی بود،‌ اما استراتژی راه تدوین نشد، ننشستند نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدید‌ها را بسنجد،‌ تسهیلاتی هم برای ما در نظر گرفته نشده است، در حالیکه چاپ یکی از گران‌ترین تولیدات دنیاست و تمام محصولاتی که می‌خواهند خود را به معرض دید بگذارند به چاپ نیاز دارند.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  چهارشنبه 5 دی ماه 1397

  تحریم ها و مشکلاتی که پایدار نمی ماند

  حسین یدالله پور مدیرعامل شرکت قالب سازی مدرن در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی و ماشین آلات وابسته تهران گفت: تحریم ها و مشکلاتی که در بازار ایجاد شده، بخشی از جریان بازار و تولید است، اما معتقدم «این شرایط گذراست و پایدار نمی ماند.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، وی که پیش از بروز تحریم ها با آینده نگری نسبت به دپوی اقلام و مواد اولیه مورد نیاز شرکت دستکم برای یک سال و نیم آینده پیش بینی کرده بود، امیدوار است که به زودی شرایط مناسب تری را در تولید و اقتصاد کشور شاهد باشیم.

  یدالله پور اظهار داشت: مشکل اصلی در شرایط کنونی این است که مجموعه فعالان اقتصادی و مسئولان، درک متقابلی از یکدیگر نداشتند و متاسفانه برخی از آب گل آلود ماهی می گیرند.

  وی ادامه داد: احتکار مواد و کالاهای مورد نیاز از سوی دلالان فرصت طلب، بیش از هر چیز دیگری به تولیدکنندگان ضربه زد، اما با نزولی شدن نرخ ارز در روزهای گذشته پیش بینی می شود به زودی شاهد کاهش قیمت ها و متعادل شدن بازار باشیم.

  این تولیدکننده بیان داشت: در ماه های گذشته بطور متوسط قیمت مواد اولیه مورد نیاز این شرکت بیش از سه برابر شده، اما افزایش قیمت محصولات نهایی بین 10 تا 20 درصد بوده و حجم سفارش کار نیز افت محسوسی داشته است.

  وی یادآور شد: حدود 10 سال پیش و با آغاز دور نخست تحریم ها، آلمان، اتریش و سوئد که مواد اولیه در اختیار این شرکت می گذاشتند از ادامه همکاری سر باز زدند، همین موضوع سبب شد تا به سمت کره ای ها تمایل پیدا کنیم.

  یدالله پور گفت: از آنجایی که با طرف های کره ای به پول ملی این کشور (وون) کار می کنیم، تاکنون مشکلی بابت تخصیص ارز و ثبت سفارش ها نداشته ایم.

  این تولیدکننده با سابقه با بیان اینکه مشکلات همیشه بوده و هست، اما مهم این است که در برابر سختی ها عقب نشینی نکنیم، تاکید کرد: رها کردن تولید سبب می شود که مشکلات جامعه ده ها برابر شود.

  وی توصیه کرد که تولیدکنندگان واقعی هیچ گاه به دنبال فعالیت های زودبازده که مخل بازار هستند نروند، زیرا از بین برنده تعادل در بازار هستند.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  یکشنبه 20 آبان ماه 1397

  گروه هایدلبرگ آلمان MBO را خرید

  گروه هایدلبرگ آلمان، با خریداری کامل گروه بین‌المللی MBO، راهکارهای قابل عرضه به حوزه چاپ دیجیتال در فرآیندهای پس از چاپ را توسعه داده تا در حوزه وسیع‌تری از این بازار رو به رشد را تامین نماید. این حرکت گروه هایدلبرگ همچنین امکان جذب مشتریان جدید از صنعت دارویی و ارائه خدمات برای سیستم‌های پست‌های اختصاصی را در کنار راهکارهای جامع حوزه افست خود فراهم می‌آورد.

  به گزارش آژانس خبر یچاپ و بسته بندی ایران، شرکت هایدلبرگ در بخش پس از چاپ سالهاست Stahl را در خود ادغام نموده و گستره وسیعی از ماشین‌های صنعتی ورق تاکنی تحت نام هایدلبرگ اشتال‌فولدر عرضه می‌گردد. این بار نیز با خرید گروه MBO گستره محصولات خود در بخش پس از چاپ دیجیتال را تکمیل خواهد نمود.

  این اقدام نشان‌دهنده تمرکز استراتژیک گروه هایدلبرگ برای گرایش به همسو کردن راهکارها و مدل کسب و کار جدید خود با رشد حوزه‌های دیجیتال و بسته‌بندی است. هایدلبرگ علاوه بر این هدف دارد تا با راهکارهای جدید، بازارها و مشتریان جدیدی را نیز جذب نماید.

  راینر هوندزدورفر مدیر عامل گروه هایدلبرگ معتقد است که سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی شده برای خریداری گروه MBO، هایدلبرگ را قادر خواهد ساخت تا به رشد پایدار و سودآور با نفوذ تکنولوژی‌های نوین و کسب مشتریان از حوزه‌های جدید دست یابد: «ما با خریداری راهکارهای دیجیتال MBO، شکاف میان راهکارهای چاپ و پس از چاپ دیجیتال موجود برای مشتریان را از میان برداشته‌ایم تا بتوانند به فرآیندهای صنعتی بدون گلوگاه برای آینده دیجیتالی دست یابند. ما همچنین انتظار داریم که شاهد هم‌افزایی‌هایی در چرخه ارزش افزوده خود باشیم که به طور متقابل موجب بهره‌وری و سودزایی ملموس مشتریان ما نیز خواهد شد.»

  حجم فروش محاسبه شده حاصل از این سرمایه‌گذاری بالغ 50 میلیون یورو است و منجر به توسعه راهکارهای پس از چاپ هایدلبرگ خواهد شد. این سرمایه‌گذاری شامل خرید کارخانه‌های MBO در شهرهای Oppenwiler و Bielfeld آلمان و کارخانه در شهر Perifita پرتغال با حدود 450 نفر پرسنل نیز می‌باشد. کارخانه واقع در کشور پرتغال از زیرساخت‌های بهینه و مناسبی برخوردار است که در کنار کارخانه‌های واقع در آلمان فرصت و فضای مناسبی برای توسعه محصولات گروه هایدلبرگ فراهم خواهد کرد.

  آقای استفان پلنز عضور هیأت مدیره گروه هایدلبرگ و مسئول حوزه تکنولوژی دیجیتال معتقد است که حتی زمانی که عملیات پس از چاپ به طور بهینه اجرا شوند، باز هم پتانسیل زیادی برای افزایش بهره‌وری در کل چاپخانه وجود خواهد داشت: «هایدلبرگ با این سرمایه‌گذاری گام بسیار مهم دیگری در جامعیت دادن به راهکارهای قابل عرضه خود برای افزایش ارزش در چرخه تولید و پوشش تمامی نیازهای چاپخانه‌ها از تکنولوژی تا مواد مصرفی و در سایه خدمات فنی مناسب برداشته است.»

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (پپنا) papna.ir

  پنج شنبه 3 آبان ماه 1397

  واقعیت افزوده دنیای جدید پیش روی صنعت لیبل

  نسل جدید لیبل ها همگام با تکنولوژی نوین جهانی است. واقعیت افزوده قابلیتی است که لیبل های مدرن و متفاوت را روانه بازار کرده است.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران به نقل از نشریه صنعت سوم، با توجه به رشد بازار لیبل جهان تا سال ۲۰۲۳ میلادی لیبل های با تکنولوژی واقعیت افزوده بزودی بر روی بسته بندی ها فراگیر خواهد شد.

  در این‌میان کشور ترکیه که می‌توان آن را سکاندار اصلی صنعت چاپ لیبل در منطقه نام برد تمرکز فراوانی بر این قابلیت جدید دارد.

  قابلیتی متفاوت و مدرن که چاپخانه داران لیبل ایران باید بیشتر بر آن تمرکز کنند تا در بازار جدید رقابت را برای رقیب بزرگی چون ترکیه خالی و بی رقیب نماند.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  شنبه 28 مهر ماه 1397

  پای عراقی‌ها و افغانستانی‌ها به صادرات غیررسمی محصولات چاپی ایران باز شد

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان چاپ از افزایش صادرات محصولات چاپی از کانال‌‌های غیررسمی در سایه نوسان نرخ ارز خبر داد و گفت: ارزآوری این صادرات نه تنها ثبت نمی‌شود،‌ بلکه به صنعت چاپ نیز وارد نمی‌شود.

  به گزارش آژآنس خبری چاپ و بسته بندی ایران، بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان چاپ در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران پویا،‌ با اشاره به مشکلاتی که اخیراً برای صادرات محصولات چاپی رخ داده است،‌ گفت: برخی از دوستان این صنف معتقد هستند که صادرات محصولات چاپی در ماه‌های اخیر کاهش پیدا کرده است‌، اما این واقعیت ندارد،‌ چرا که صادرات افزایش نیز پیدا کرده است.

  وی ادامه داد:‌ اما این افزایش صادرات ارز‌آوری چندانی ندارد چرا که در ماه‌های اخیر بسیاری از مصرف‌کنندگان محصولات چاپی در کشورهای عراق‌، افغانستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس در سایه نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت دلار خود به ایران آمده و با تبدیل ارز به ریال شخصا اقدام به سفارش و خرید محصول از چاپخانه‌ها کرده‌اند.

  عابدین تصریح کرد:‌ بنابراین صادرات محصولات چاپی در چرخه طبیعی خود و با ساز و کار مناسب و کانالی که برای کشور ارزآوری داشته باشد،‌ انجام نشده است. از طرف دیگر تولیدات محصولات چاپی در سایه این صادرات غیرمستقیم افزایش پیدا نکرده است. ما درآمد ثبت شده دلار نداریم که بگوییم این میزان دلار وارد حساب چاپخانه‌های ما شده است.

  عابدین تصریح کرد:‌ در کنار این مسائل صنعت چاپ با مشکلات دیگری نیز سر و کار دارد،‌ از جمله خودتحریمی‌ها.

  وی در توضیخ بیشتر افزود: صنعت چاپ صنعتی وابسته به واردات مواد اولیه به ویژه در ایران است، با این حال ما هر چند سال یکبار شاهد اعمال محدودیت برای واردات مواد اولیه و واسطه‌ای هستیم،تعرفه‌هایی که به بهانه حمایت از تولید برای واردات مواد اولیه اعمال می‌کنند، در اولویت‌های پایین قرار دادن مواد اولیه مورد نیاز چاپ و تحریم‌های بین‌المللی خود از مشکلات دیگر است.

  دسترسی به مواد اولیه گران خود به خود بازار محصولات چاپی ایران را خاموش و ما را از گردونه رقابت خارج می‌کند. سفارش‌دهنده‌های خارجی نیز افزایش قیمت نهایی را به این آسانی‌ها نمی‌پذیرند.

  وی با اشاره به عدم حمایت دولت از صنایع گفت:‌تصمیم‌گیری‌های فعلی دولت،‌ 24 ساعته است،‌ امروز صادرات مقوا را ممنوع اعلام می‌کنند،‌ فردا آزاد. دولت باید حضور خود را در بازار کاهش دهد،‌ اقتصاد دولتی کوچک شمرده شود‌، از تشکل‌ها در تصمیم‌گیری استفاده کند.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  سه شنبه 24 مهر ماه 1397

  نظارت و کنترل مجلس بر قیمت کاغذ

  نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، قرائت گزارشی درباره وضعیت کاغذ و بررسی ابعاد قیمت کاغذ در بازار اهم محورهای جلسه امروز این کمیسیون برشمرد.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، سیده فاطمه ذوالقدر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: آقایان وکیلی و قاضی‌زاده به عنوان اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ، گزارشی از بررسی‌های این کمیته ارائه دادند که در آن بر ضرورت تقویت تولید داخلی تاکید شدند و اعلام کردند باید جلوی احتکار کاغذ گرفته شود.

  وزارت فرهنگ یارانه لازم را به کاغذ تخصیص دهد

  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس پیگیر است که کنترل قیمت کاغذ را داشته باشد، جلوی محتکران را بگیرد و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهیم خواست که یارانه لازم را به کاغذ تخصیص دهد.

  وی با اشاره به اینکه نرخ ارز در قمت کاغذ اثرگذار است، ادامه داد: اکنون که فصل بودجه‌نویسی است، باید وزارتخانه تلاش کند تا حتما برای کاغذ و مطبوعات یارانه4200 تومانی اختصاص داده شود.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  سه شنبه 17 مهر ماه 1397

  بررسی مشکلات صنعت چاپ و چاپخانه داران

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به مشکلات دست‌اندرکاران چاپ کشور، گفت: سه موضوع عمده صنعت چاپ کشور را دچار بحران و مشکل جدی کرده است؛ بیکاری و رکود، وضع قوانین مالیاتی سنگین و نوسانات نرخ ارز آسیب‌های جدی به فعالان این بخش وارد کرده است در حالی که می‌توان در مشورت با تشکل‌های صنفی بخش زیادی از این مشکلات را هموار کرد.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسه بندی ایران، بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران با اشاره به وضعیت کنونی فعالان حوزه چاپ در کشور، عنوان کرد: یکی از مشکلات جدی که چاپخانه‌ها را با شرایط دشوار روبه‌رو کرده، کاهش سفارشات به دلیل رکود اقتصادی است و به دلیل اینکه چاپخانه‌ها نمی‌توانند هزینه‌های مجموعه خود را سرشکن کنند، نسبت به کاهش هزینه‌های خود مجبور به چاره‌اندیشی شده‌اند.

  وی افزود: چاپخانه‌داران اگرچه کار ندارند اما باید حقوق کارگران خود را پرداخت کنند و به علت افت شدید درآمد در کوتاه مدت به کاهش ساعت کار و کاهش نیروهای خود مجبور شده‌اند.

  عابدین با بیان اینکه در ماه‌های اخیر متاسفانه برخی از همکاران چاپخانه‌دار مجموعه‌های خود را تعطیل کرده‌اند، گفت: با توجه به استمرار این وضعیت، گمانه‌زنی می‌شود که این تعطیلی‌ها بیشتر خواهد شد. این شرایط برای چاپخانه‌داری که ۴۰ یا ۵۰ سال در یک حوزه بوده و تجربه کسب کرده، خیلی سخت است؛ زیرا مجبور می‌شود به دلیل نداشتن کار یا کارگاه را تعطیل و یا کارگران با سابقه خود را تعدیل کنند.

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به تبعات تعطیلی و بیکاری کارگران در جامعه و کشور نیز توضیح داد: به دنبال وضعیت اقتصادی کشور که دامن صنایع تولیدی را می‌گیرد، این بیکاری‌ها تهدیدی جدی برای سیستم سازمان تامین اجتماعی به شمار می‌آید زیرا مجبور می‌شود ماهانه حقوق بیکاری به کارگران پرداخت کند.

  عابدین افزود: این سازمان هم اکنون با مشکلاتی مثل پرداخت حقوق بازنشستگان و بیمه‌شده‌گان روبرو است و اگر این تعداد از کارگران بیکار شوند با هجمه آنان برای دریافت حقوق بیکاری به سازمان تامین اجتماعی روبه‌رو خواهیم بود، موضوعی که در آینده این سازمان را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  دوشنبه 16 مهر ماه 1397

  ناگفته های نایب رییس اتحادیه چاپخانه داران پس از سه ساله و نیم سکوت...

  این روزها حواشی اطراف هیات مدیره با سابقه ترین اتحادیه کشور بسیار پر رنگ شده ؛ حواشی که نظیر آن کمتر دیده شده است.

  آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، با توجه به شرایط کنونی فضای کسب و کار و فضای حاکم بر اقتصاد ، بی شک مخرب ترین اتفاق حاشیه در این ابعاد است. به عنوان اولین رسانه خبری صنعت چاپ و بسته بندی ایران برای آگاهی اذهان عمومی و تصمیم گیری بهتر اهالی برای آینده به سراغ هر دوسوی این ماجرا رفتیم و از رییس ونایب رییس این اتحادیه دعوت به مصاحبه کردیم.

  در همین راستا احمد رضا اعتماد مظاهری نایب رییسی که مقام ریاست خود را در زمان انتخابات به همگروهی خود واگذار کرد شرح ماجرا را برای تنویر اذهان عمومی بیان کرد.

  سوال اول اینکه رای اعتماد صنف به شما بود و انتخابات هم یکی از رویدادهای کم نظیر این اتحادیه بود که نتایج آن بعد از شمارش آرا بالاترین رای را کسب کردید، چگونه شد که این رای اعتماد را به آقای ایرج استاد علینقی همگروهی خود واگذار کردید؟

  مسئله و هدف اصلی این بود که سیستم جدید در اتحادیه برقرار کنیم و افراد آکادمیک در کنار افراد با تجربه برای اتحادیه کار کنند.

  طی دیداری در نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی تهران از آقای علینقی، خودم دعوت کردم که بیایند و کمک کند. ایشان انتقاد داشتد که چرا از افراد جدید استفاده نمیکنید و نهایاتا آمدند و تیم را بستیم.

  در انتخابات انتظار از این بهتر را داشیتم با توجه به اینکه سه نفر اول و بازرس از تیم ما انتخاب شدند؛ معتقد بودیم که صنف از ما پشتیبانی کرده و تا آن وقت چیزی که از آقای علینقی دیدم پیگیری حقوق اعضا بود، بویژه در بخش مالیات بر ارزش افزوده احساس کردم بتواند کمک حال چاپخانه داران و اتحادیه باشند، لااقل آنموقع اینطور فکر می کردم.

  در گروه انتخاباتی اتحاد94به دودلیل از ایشان حمایت کردیم اول جهت رفع مشکل مالیات بر ارزش افزوده بود که می دانستم در آینده دشوار تر خواهد شد و این تلاش فیزیکی و پیگیری شدیدی را می طلبید.

  و دوم مسایل سیاسی حاشیه ای ، در هیات مدیره دونفر از گروه رقیب بودند، آقای علینقی شدیدا اصرار داشت به رییس شدن ضمن اینکه یکی از پیشکسوتان منتخب گذشته صنعت چاپ همان روز و پس از اعلام نتیجه انتخابات فرموده بود که در صورت ریاست مظاهری ما از شنبه باز مخالفت خود را آغازخواهیم کرد.

  همان ابتدا فکر کردم که به نفع صنف چیست؟ به نفع صنف این است که فردی که مخالفین هم با وی مخالفت ندارند بر راس قرار گیرد و اینگونه میشود کار کرد.

  اما حالا نقدی هم به خودم بکنم، بنده این کار را آنقدر با صداقت انجام دادم که از ایشان هیچ ضمانت کتبی نگرفتم، اما شفاها در حضور شاهد گفتند که حتما با مشورت کار خواهند کرد (شاهد چه کسی بود؟ یکی از پیشکسوتان و یکی از اعضای هیات مدیره بودند) آقای علینقی گفتند اولا با شور و مشورت گروهی که برای من زحمت کشیدند و دوما در راستای اهداف صنفی اتحادیه چاپخانه داران تلاش خواهم کرد. ایشان قول شرف داند ولی مکتوب نکردیم که باید مکتوب میکردیم تا اکنون دچار اینگونه مسایل نباشیم. به راستی به ذهنمان هم خطور نمی کرد که یک انسان که قول شرف داده بتواند مسایل گذشته را اینگونه فراموش نماید!!!

  در همین رابطه نیز باید گفت در این صنعت تا کنون کسی مهم ترین سمت صنفی خودش را به کسی دیگر واگذار نکرده بود، اولا این را با صداقت کامل انجام دادم ، خیلی ها آن موقع بخاطر از خود گذشتگی به من تبریک گفتند، اما اینها باعث نمی شود که من یک عذرخواهی بسیار عمیق از تمام رای دهندگان و همه اهالی صنعت چاپ بابت این ماجرا نکنم، امیدوارم اینکار که واقعا اهداف مارا متلاشی کرد را بتوانم جبران کنم.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  دو شنبه 9 مهر ماه 1397

  از سال 1392 تا کنون نرخ تعرفه خدمات چاپخانه داران ثابت مانده و اتحادیه مربوطه نرخ جدیدی اعلام نکرده است.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، در نشست خبری هجدهمین جشنواره صنعت چاپ بحث افزایش نرخ مواداولیه مطرح شد و خبرنگار خبرگزاری تسنیم از رییس اتحادیه چاپخانه داران تهران در ارتباط با نرخ جدی خدمات چاپ سوال پرسید که رییس اتحادیه چاپخانه داران تهران به این سوال پاسخ نداد!؟

  این روند تا جایی پیشرفت که مسئول قیمت گذاری اتحادیه لیتوگرافان تهران اعلام نمود قیمت پیشنهادی برای چاپخانه داران محاسبه نماید!

  امروز تعاونی چاپخانه داران تهران از کارشناسان و چاپخانه داران دعوت کرد تا در محل این تعاونی نرخ پیشنهادی کارشناسی شود. در همین راستا حمید غفاری نایب رییس تعاونی به آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران گفت: اولین نشست کارشناسی و قیمت گذاری به درخواست تعدادی از همکاران برپا شد.

  وی افزود با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه و کمبود نسبی آن موضوع نرخ دستمزد را به یک بحران جدی برای چاپخانه داران تبدیل کرده و چاپخانه داران خواستار پیگیری نرخ جدید دستمزد هستند.

  غفاری با اشاره به اعضای تعاونی چاپخانه داران تهران گفت: این تعاونی 462 عضو دارد و هیات مدیره در صدد حل مشکل همکاران باید کوشا باشد.

  مدیر چاپ نورحکمت در پایان گفت: این نشست کارشناسیی ادامه خواهد دات و بزودی نرخ پیشنهادی قیمت بصورت کارشناسی شده ارایه خواهد شد.

  در پایان این نشست بیانیه ای به شرح زیر منتشر شد:

  به اطلاع کلیه همکاران گرامی میرساند

  درخصوص تعیین حداقل بهای دریافتی سفارشات چاپی ، تعدادی از همکاران کمیسیون کارشناسی بهای تمام شده چاپ در محل شرکت تعاونی در حال رایزنی و کارشناسی هستند که پس از اولین جلسه در روز یکشنبه ۱۸/۶/۹۷ به نتایج مثبتی رسیده و انشاالله در زمانی کوتاه ، با کسب نظرات سایر همکاران محترم ، اطلاع رسانی خواهد شد .

  نشست کارشناسی قیمت تمام شده به همت تعاونی چاپخانه داران تهران

  شنبه 31 شهریور ماه 1397

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  کرمانشاه به یک چاپخانه مجهز نیاز دارد

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه به یک چاپخانه مجهز نیاز دارد که روزنامه ها برای چاپ به خارج از استان ارسال نشود.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، حجت‌الاسلام رحیم جعفر در هجدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ کرمانشاه که در محل اتاق بازرگانی برگزار شد، اظهار داشت: بدون تردید صنعت چاپ با قدمتی که دارد یکی از مهم ترین عناصر و عوامل تولید علم و فرهنگ و دانش در حوانع بشری بوده است.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: اگرچه صنعت چاپ در کشور ایران نسبت به بسیاری از کشورها با تاخیر رسمیت پیدا کرد اما گواه تاریخی بر این است که ۵ قرن قبل از میلاد صنعت چاپ در ایران وجود داشته است.

  وی افزود: تاثیر گذاری صنعت چاپ در توسعه علم و دانش و آگاهی سازی بسیار مشهود است و ماهیت فرهنگی این صنعت یکی از نکات اساسی و قابل توجه است.

  حجت الاسلام جعفری با بیان اینکه قدمت این صنعت در استان کرمانشاه بیش از یک قرن است، گفت: این صنعت همزمان با چاپ روزنامه در کشور همزمان بوده است.

  وی خاطر نشان کرد: متاسفانه در استان کرمانشاه صنعت چاپ بیشتر به صورت سنتی انجام می گیرد لذا لازم است آنرا مجهز به علم روز کنیم تا از سنتی بودن عبور کند و به چاپ نوین برسد ما در زمینه صنعت چاپ به پیشرفت نیازمند هستیم.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه یادآور شد: با پیگیری های بعمل آمده قرار شد رشته چاپ در مراکز علمی آغاز به کار کند که با مشکلاتی روبه رو شد و اگر وضعیت این مشکلات تا ۲۰ روز آینده مشخص شود برای سال جدید در مراکز علمی می توانیم در این رشته دانشجو داشته باشیم.

  وی افزود: با توجه به تجاری بودن این صنعت و سرمایه گذاری کلان در آن، انتظار می رود توجه خاصی به این صنعت داشته باشیم.

  حجت الاسلام جعفری تصریح کرد: مشکلاتی بر سر راه این صنعت وجود دارد که می توان گفت شاه کلید حل بسیاری از مشکلات در دستان اداره اقتصاد و دارایی است که با حل و فصل مشکل ارزش افزوده می توانیم شاهد رونق این صنعت مهم باشیم.

  وی ادامه داد: استان کرمانشاه به یک چاپخانه مجهز نیاز دارد که روزنامه ها برای چاپ به خارج از استان برده نشود و باید خود را مسلح به چاپ نوین کنیم که در غیر اینصورت به توسعه نخواهیم رسید.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  شنبه 10 شهریور ماه 1397

  بوشهر صاحب موزه چاپ و نشر شد

  به مناسبت هفته دولت، موزه چاپ و نشر بوشهر به بهره‌برداری رسید.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر صبح پنجشنبه در آئین افتتاح این موزه اظهار داشت: استان بوشهر دارای تاریخی درخشان و میراثی ماندگار است.

  ناصر امیرزاده با اشاره به اجرای پروژه مرمت عمارت علوی بوشهر خاطرنشان کرد: این پروژه با اعتبار ۱۴ میلیارد ریال از سال ۹۵ آغاز شد که امروز شاهد تکمیل و بهره‌برداری از آن هستیم.

  وی با اشاره به اینکه پروژه مرمت عمارت علوی بوشهر برای استفاده به‌عنوان موزه چاپ و نشر تکمیل شده است، افزود: این پروژه در سه مرحله استحفاظی و استحکام، مرمت تکمیلی و طرح احیا اجرا شده است.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با بیان اینکه عمارت علوی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است، بیان کرد: عمارت علوی مربوط به اواخر دوره قاجار است.

  وی با بیان اینکه مساحت عمارت علوی ۵۷۲ مترمربع و اعیان آن نیز ۴۷۰ مترمربع است ادامه داد: یکی از مهمترین برنامه‌های ما مرمت و احیا تاریخی استان بوشهر که تاکنون اقدامات بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته اس

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  دوشنبه 22 مرداد ماه 1397

  به مرز ۱۰ هزار تن صادرات محصولات چاپی رسیده‌ایم

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه هفدهمین جشنواره صنعت چاپ گفت: ایران به مرز ۱۰ هزار تن صادرات محصولات چاپی رسیده است.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز در آئین اختتاحیه هفدهمین دوره جشنواره ملی صنعت چاپ، این صنعت را یک نقطه عطف و فصل دوم زندگی بشر بعد از کشف آتش توصیف کرد و گفت: با ظهور صنعت چاپ، اتفاق بزرگی برای بشر رخ داد و یک انقلاب بزرگ در حوزه‌های علمی، آموزشی و اجتماعی پدید آمد که موجب رنسانس شد.

  وی افزود: بدون چاپ، تحولات بزرگی مانند انقلاب‌ فرانسه، انقلاب روسیه و انقلاب آمریکا شکل نمی‌گرفت و چاپ همچنین فصل شروع انقلاب‌های علمی و اجتماعی بزرگ بود.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیوند صنعت چاپ با انقلاب صنعتی، از تداوم پیوند این صنعت با سایر انقلاب‌های بزرگ در طول تاریخ بشر از جمله انقلاب الکترونیکی و مخابراتی و انقلاب دیجیتال و فناوری سخن گفت و تصریح کرد: چاپ سه ضلع دارد که هر سه آنها مهم هستند؛ چاپ در حوزه فرهنگ، فرا فرهنگ است، در حوزه هنر، فرا هنر و در حوزه صنعت، فرا صنعت و فرا اقتصاد.

  صالحی ادامه داد: چاپ وظیفه انتقال آثار فرهنگی را در میان افراد بر عهده دارد و در بخش هنری نیز وظیفه انعکاس و انتقال خلاقیت‌های زیبایی‌شناسانه بشر را بر عهده دارد و در بخش‌های مختلف اقتصادی و صنعتی هم خودش یک ارزش گسترده مالی به وجود آورده است که طبق آمارهای جهانی، بیش از ۸۰ میلیارد دلار در سال است.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  دوشنبه 15 مرداد ماه 1397

  دو شرکت مجهول‌الهویه ارز دولتی گرفته‌اند اما کاغذی وارد نکرده‌اند؟!

  گزارش حراست معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد از وضعیت دو شرکت مجهول‌الهویه دریافت کننده ارز دولتی بدون واردات کاغذ، در چهارمین جلسه کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات ارائه شد. به گزارش آژانی خبری چاپ و بسته بندی ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چهارمین جلسه کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات با حضور نمایندگان برخی شرکت‌های خارجی در ایران و واردکنندگان کاغذ، در ساختمان معاونت مطبوعاتی برگزار شد.

  «سیدمحمدرضا دربندی» مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی و سخنگوی کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات در پایان این جلسه گفت: در جلسه دیروز که تنی چند از مدیران روزنامه‌های کشور نیز حضور داشتند، ضمن بررسی برخی درخواست‌های واردات کاغذ، گزارشی از اقدامات انجام گرفته در یک هفته گذشته ارائه شد که از جمله می‌توان به رایزنی با مدیران دو بانک برای ارائه تسهیلات به روزنامه‌ها و واردکنندگان مورد تایید کمیته، اشاره کرد.

  وی افزود: در این جلسه همچنین درخواست برخی روزنامه‌ها برای میزان کاغذ مورد نیاز تا پایان سال مطرح و برای تامین آن امکان‌سنجی شد.

  دربندی افزود: «مشکلات تامین ارز دولتی، مشکل نقدینگی، آخرین گزارش از وضعیت واردکنندگان کاغذ با ارز دولتی، انتشار گزارش توزیع کاغذهای وراداتی تا هفته آتی، رایزنی با وزارت صنعت در خصوص رفع برخی موانع، انجام هماهنگی بیشتر برای تسریع در تخصیص اعتبار از سوی بانک مرکزی، تسریع در تولید کاغذ مازندران، ارائه برآورد در خصوص مشکلات احتمالی حمل و نقل کاغذ وارداتی» نیز در این جلسه به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

  به گفته سخنگوی کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات، در این جلسه چند پیشنهاد از سوی واردکنندگان کاغذ در خصوص محموله‌های قابل استفاده کاغذ و یا محموله‌های ثبت سفارش شده نیز ارائه شد. همچنین گزارش حراست از وضعیت دو شرکت مجهول‌الهویه دریافت کننده ارز دولتی بدون واردات کاغذ، گلایه برخی مدیران رسانه‌ها و واردکنندگان از برخی موانع گمرکی جهت انجام هماهنگی های بیشتر در گمرک در جلسه مطرح شد.

  دربندی یادآور شد: مقرر شد با توجه به افزایش درخواست‌های واردات و رفع مشکل تامین کاغذ برخی مطبوعات، جلسه بعدی کمیته با هدف تسریع در اجرایی شدن مباحث مطرح در جلسه دیروز، روز یکشنبه برگزار شود. همچنین بررسی چند درخواست واردات کاغذ نیز جهت کارشناسی بیشتر به جلسه بعد موکول شد.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  یکشبنه 7 مرداد ماه 1396

  روشی جدید برای چاپ باکیفیت ساخته شد

  محققان دانشگاهی روشی برای چاپ ساخته اند که به کمک آن می توان تصاویری با وضوح بسیار بالا پرینت گرفت.

  به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، نوع جدیدی از فناوری پرینت با وضوح بالا ساخته شده که احتمال دارد کلاهبرداران از آن برای تولید اسکناس های تقلبی استفاده کنند.

  فناوری پرینت مقیاس نانو تغییرات مهمی در زمینه ذخیره سازی اطلاعات و عکسبرداری دیجیتال ایجاد می کند. با کمک روش جدید چاپ می توان دو تصویر کاملا مختلف اما دقیق و رنگی از یک سطح برداشت.

  در همین راستا مهندسان دانشگاه گلاسکو فیلترهای رنگی پلاسمونیکی ساخته اند که رنگ های مختلف را (با توجه به نوری که به آنها تابیده می شود)، نمایش می دهند.

  این فیلترها از ورقه های بسیار نازک آلومینیوم با سوراخ های ضربدر شکل ساخته شده اند. ضخامت این ورقه های ۱۵۰ نانومتر است و سوراخ های ضربدر شکل نیز طولی معادل ۲۰۰ و ضخامت ۳۰ نانومتری دارند. (یک نانومتر معادل یک میلیاردم متر است).

  هنگامیکه نور سفید به این فیلترها برخورد می کند، سوراخ ها باتوجه به طول موج رنگ ها به آنها اجازه ورود می دهند. در این روش به جای تکیه بر رنگ و رنگدانه، رنگ های ساختاری از مواد نانو ساخته می شوند.

  در حالیکه تصاویر چاپی در مجلات به طور کلی ۳۰۰ نقطه رنگی در هر اینچ از صفحه دارند، صفحاتی که با این روش چاپ شوند، هر کدام دارای کیفیت ۱۰۰ هزار نقطه رنگی در اینچ خواهند داشت.

  چهار شنبه 12 مهر 1396

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا)

  یک شنبه 2 مهر 1396

  آلیاژ چاپ سه بعدی صنعت هواپیمایی را متحول می کند

  دانشمندان معتقدند که با ساخت آلیاژ جدید قابل چاپ سه‌بعدی می‌توان هواپیماهایی ساخت که با همان مصرف سوخت مسافت بیشتری را طی کنند. به نقل از نیو ساینتیست، قطعات هواپیماهای آلومینیومی امروز به علت ضعف این فلز در فرایند جوشکاری و احتمال شکستگی پس از خنک شدن با هزاران قطعه پیچ و پرچ به یکدیگر متصل می‌شوند.

  فلز آلومینیوم با تمام ویژگی‌های مثبتی که دارد متاسفانه در فرایند جوشکاری به شدت ضعیف می‌شود و تحت پدیده اختلاف گرمای ناشی از جوشکاری به سرعت ترک بر می‌دارد.

  محققان لابراتوار HRL در کالیفرنیا برای اولین‌بار توانستند دو آلیاژ بسیار مقاوم آلومینیوم را با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی به شکل بدنه هواپیما چاپ کنند.

  دو آلیاژ ساخته شده در این لابراتوار نه تنها برای ساخت هواپیما مناسب است بلکه برای تولید بدنه اتومبیل و کامیون نیز ایده‌آل است.

  محققان معتقدند که با استفاده از آلیاژ جدید دیگر نیازی به پیچ و پرچ جهت اتصال قطعات آلومینیومی نیست و این ویژگی نه تنها استحکام اتصال قطعات را دو چندان می‌کند بلکه با کاهش قابل توجه وزن هواپیما، دامنه پیمایش با همان میزان مصرف سوخت افزایش می‌یابد.

  ساخت آلیاژ جدید آلومینیوم در این مرکز تحقیقاتی از نانو ذرات زیرکونیوم با فرایند اتصال از طریق پرتودهی لیزری انجام شد.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  شنبه 11 شهریور 1396

  تولید موتور جت با چاپگر سه بعدی

  شرکت جنرال موتورز از برنامه های خود برای تولید بزرگترین چاپگر سه بعدی جهان برای تولید موتور هواپیمای جت پرده برداشت.بر اساس گزارشی به نقل از انگجت، این چاپگر سه بعدی از پودر انواع فلزات به عنوان ماده خام اولیه استفاده می کند. البته تولید چاپگر برای ساخت خانه و حتی موتور انواع راکت های فضایی نیز در ماه های اخیر متداول شده، اما این اولین بار است که تولید موتور هواپیمای جت با استفاده از چاپگر سه بعدی صورت می گیرد.

  چاپگر لیزری جدید جنرال موتورز می تواند قطعات فلزی مختلف مورد نیاز برای تولید موتور جت را به صورت سه بعدی چاپ کند. قطعات مذکور در فضای یک متر مربعی درنظر گرفته شده برای موتور هواپیمای جت جای می گیرند.

  چاپگر یاد شده می تواند قطعاتی از هواپیماهای تک سرنشین کوچک را نیز چاپ کند تا فرایند ساخت آنها نیز تسهیل شود. این محصول جدید در آینده کاربردهای گسترده تری نیز می یابد و در صنعت اتومبیل سازی، صنعت برق و صنایع نفت و گاز نیز به کار گرفته می شود.

  ساده تر شدن فرایند تولید موتور جت و کاهش قابل توجه هزینه این کار از جمله مزایای استفاده از این روش است. جنرال موتورز قبل از این با موفقیت کار تولید نازل های سوخت موتورهای جت با استفاده از چاپگرهای سه بعدی را آغاز کرده بود. این نازل ها در هواپیماهای ایرباس، بوئینگ و برخی دیگر از انواع هواپیماهای جت با موفقیت به کار گرفته شده اند.

  انتظار می رود پس از انجام آزمایش های نهایی کار تولید موتور هواپیماهای جت به صورت سه بعدی از سال ۲۰۱۸ آغاز شود.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا)

  توسعه صنعت چاپ در برنامه ششم مورد توجه قرار می گیرد

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از «چاپ» به عنوان یک صنعت حیاتی برای توسعه کشور نام برد و مهمترین علل بی توجهی به صنعت چاپ را سه عامل سرمایه، قوانین و آموزش برشمرد.«معصومه آقاپور علیشاهی» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تاکید کرد، صنعت چاپ بسترساز توسعه کشور در بخش های مختلف است و در برنامه های توسعه و سند چشم انداز باید توجه لازم به این صنعت بشود.

  وی افزود: درآمد جهانی صنعت چاپ در سال گذشته میلادی 850 میلیارد دلار بوده و باید تلاش کنیم سهم خود را از اقتصاد جهانی صنعت چاپ در اختیار بگیریم.

  وی صنعت چاپ را محرک بسیاری از بخش های اقتصادی از جمله صنعت گردشگری عنوان و یادآوری کرد: صنعت گردشگری در جهان سالیانه بیش از 500 میلیارد دلار درآمد دارد و باید این صنعت از ظرفیت های صنعت چاپ برای رشد و توسعه خود به عنوان یک صنعت اشتغالزا استفاده کند.

  آقاپور علیشاهی تاکید کرد، چاپ به عنوان ابزار انتقال دانش می تواند در توسعه فرهنگ کتابخوانی نقش کلیدی داشته باشد و باید شورای سیاستگذاری این صنعت با مشارکت انجمن علمی فناوری چاپ ایران شکل بگیرد.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این مطلب که صنعت چاپ به عنوان ششمین صنعت جهان در بحث اشتغال و درآمد زایی، نقش محوری را در چرخه تولید و زنجیره ارزش محصولات دارد، از نقش زیربنایی آن در تحول اقتصادی و توسعه فرهنگی یاد کرد.

  وی همچنین از نقش این صنعت در توسعه پایدار سخن به میان آورد و تصریح کرد: صنعت چاپ به معنای واقعی می تواند توسعه پایدار را در کشور محقق کند و از همین روست که می توانیم بگوییم صنعت چاپ یک صنعت حیاتی و زیربنایی برای کشور است و باید حمایت های لازم از این صنعت صورت بگیرد.

  منبع: www.bazarekar.ir

  پنج شنبه 30 شهریور 1396

  دستگاه هوشمند چاپ سه‌بعدی برای تحریک الکتریکی قلب تولید شد

  محققان یک دستگاه الکتریکی تولید کرده‌اند که می‌تواند اطراف قلب را احاطه کرده و باعث تحریک الکتریکی آن شود؛ بنابراین عملکرد قلب را در نارسایی قلبی که علت اصلی مرگ‌ومیر است، بهبود می‌بخشد.در شرایط عادی، قلب با یک سیستم هدایت الکتریکی با دقت بالا به‌صورت انقباضهای هماهنگ وظیفه خون‌رسانی به تمامی ارگانهای بدن را دارد.

  با افزایش نارسایی قلبی، زمانیکه عضله قلب دچار تحلیل می‌شود، مکانیسم پمپاژ قلب آسیب می‌بیند و موجب اختلال در سیستم هدایت الکتریکی قلب می‌شود.

  محققان یک دستگاه الکتریکی را تولید کرده‌اند که می‌تواند اطراف قلب را احاطه کرده و باعث تحریک الکتریکی آن شود؛ بنابراین عملکرد قلب را در نارسایی قلبی که علت اصلی مرگ‌ومیر است را بهبود می‌بخشد.

  این مطالعه که مجله Science Translational Medicine منتشر شده است، به روش جدیدی با پتانسیل بهبود عملکرد قلبی و درمان آریتمیهای خطرناک با بهبود فعالیت عضلات آسیب‌دیده قلب و فعال کردن عضله قلب برای داشتن کارایی بالاتر اشاره کرده است.

  برخی از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی با resynchronization تحت درمان قرار می‌گیرند که سه الکترود کوچک از طریق یک ضربان‌ساز برای جلوگیری از عدم هماهنگی عضلات قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  اما این دستگاه‌های الکترومغناطیسی تحریک الکتریکی را فقط در نقاط خاصی از قلب القا می‌کنند و پوشش جامعی از کل عضو را همانند سیستم هدایت الکتریکی در قلب نرمال فراهم نمی‌کنند.

  یک رویکرد استراتژیک یکپارچه که به طور مستقیم باعث کاهش tachyarrhythmia بطنی شود، علاوه بر بهبود عملکرد قلبی، یک راهکار امیدوارکننده برای درمان نارسایی قلبی، آریتمیهای بطنی و مرگ ناگهانی خواهد بود.

  این دستگاه یک پلیمر لاستیکی است که می‌تواند با ساختار سه بعدی قلب هر فرد مطابقت داشته باشد، این دستگاه توانایی چرخش و در بر گرفتن قلب را دارا است و در نتیجه موجب تحریک الکتریکی به کل میوکارد بطنی یا تمامیت عضله قلب می‌شود.

  این دستگاه با چاپ سه‌بعدی طراحی شده است.

  پیش ارزیابی مکانیکی دستگاه از طریق شبیه‌سازی کامپیوتری و ارزیابی عملکردی آن در یک مدل نارسایی قلبی در in vivo مورد بررسی قرار گرفت؛ در مطالعات صورت گرفته بر روی رت، دستگاه ساخته شده عملکرد و سلامت قلب دارای نارسایی را بهبود می‌بخشد.

  مفهوم بسته‌بندی قلب مفهوم جدیدی نیست اما انجام این کار با رویکرد فیزیولوژیکی بهتر باعث می‌شود که دستگاه به طور انحصاری هوشمند باشد.

  در همین راستا ستاد توسعه فناوریهای سلولهای بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به منظور رشد هرچه بیشتر سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی در ایران فعالیت دارد.

  سه شنبه 7 شهریور 1396

  معرفی سند ملی فناوری چاپ سه‌بعدی طی یک گردهمایی

  گردهمایی فعالان ساخت افزایشی ایران، 22 شهریور ماه امسال در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود.گردهمایی فعالان ساخت افزایشی ایران (چاپ سه بعدی) عنوان همایشی است که توسط ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی برگزار می‌شود تا با حضور شرکتهای فعال، اساتید و متخصصان این حوزه این فناوری کلیدی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

  معرفی سند و برنامه 10 ساله ملی ساخت افزایشی ایران یکی از برنامه‌هایی است که در این گردهمایی رخ می‌دهد تا فعالان این عرصه با این سند ملی آشنا شده، ضمن اینکه آشنایی با دوره‌های توانمندسازی و آموزشی ساخت افزایشی، معرفی دومین رویداد ساخت افزایشی ایران و معرفی و برگزاری گفتمان فناوری ساخت افزایشی نیز از دیگر برنامه‌های این گردهمایی است.

  بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، فناوری چاپ سه بعدی جزء فناوری‌های جدید و انقلابی محسوب می‌شود که با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان جایگاه مناسبی را برای کشور در این زمینه ایجاد کرد. در این راستا ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی برنامه‌های مختلفی دارد که تدوین نقشه راه ملی صنعت ساخت افزایشی و برگزاری این گردهمایی از این اقدامات است.

  اپسون(Epson) چاپگر اینکجت تصعید رنگ شورکالر نسل بعد را معرفی کرد

  شورکالر F9370 64 اینچی تازه اپسون دارای تراز تولید صنعتی است، سرعت چاپ آن تا 1169 فوت مربع / ساعت می رسد، دارای یک سیستم پاکسازی یکپارچه تازه است و از یک سیستم پشتیبانی رسانه ای رول به رول تازه استفاده می کند، به این ترتیب این چاپگر می تواند کاغذهای انتقالی که از نظر اقتصادی سبک هستند را هم مدیریت کند. شورکالر F9370 که مخصوص چاپ تصعید رنگ انتقالی با سرعت بالا است، از نظر اقتصادی به صرفه و در تیراژ متوسط و بالا طراحی شده و جایگزین شورکالر F9200 می شود. به این ترتیب، این دو مدل در کنار شورکالرهای F6200 و F7200 قرار می گیرند و خط تولید شورکالر سری F اپسون کامل می شود.

  تیم چک، مدیر تولید بخش تصویرسازی حرفه ای اپسون آمریکا در این باره می گوید: «صنعت چاپ تصعید رنگ به سرعت در حال نفوذ در بین حوزه های مختلف است. اپسون خود را متعهد کرده است که در زمینه تامین نیازهای تولید مشتریان این حوزه، به یکی از پیشتازان تبدیل شود. هنگام ساخت شورکالر F9370، مهندسان ما دنبال افزایش عملکرد، بهره وری و اطمینان پذیری آن بودند. امری که باعث می شد سرعت چاپ تا 75 درصد افزایش پیدا کند و این چاپگر به یکی از سریع ترین چاپگرهای این دسته در بازار تبدیل شود.»

  شورکالر F9370 که جایزه محصول برتر سال مراسم SGIA 2017 در دسته «تصعید رنگ رول به رول در منسوجات» را به دست آورد، از دو هد چاپ دوگانه PrecisionCore TFP استفاده می کند. این محصول هم چنین از آخرین فناوری جوهر تصعید (اولتراکروم DS اپسون با رنگ مشکی با چگالی بالا) استفاده می کند و به واسطه آن، می تواند به تولید محصولی با اشباع رنگ فوق العاده و کنتراست بالا بپردازد. این چاپگر یک راه حل کلیدگردان واقعی دارد، یک سیستم پاک کننده پارچه تازه که هدچاپ را پاک می کند و به این ترتیب، از کیفیت بالای خروجی و تولید پیوسته اطمینان حاصل می شود. علاوه بر این، سیستم پشتیبانی رسانه ای رول به رول بسیار دقیق آن دارای یک کنترل خودکار کشش کاغذ است. امری که باعث می شود صرف نظر از وزن کاغذ و شکل و قطر آن، پیپر فید همیشه در حال حرکت باشد. این سیستم تغذیه مدیا تازه هم چنین از غلطک های رسانه ای سنگین تر و کاغذهای انتقالی به ضخامت 40 gsm پشتیبانی می کند و می توان از آن در مجموعه ای از نیازهای تولیدی استفاده کرد، از تولید پارچه و تولید مواد تبلیغاتی سفارشی گرفته تا بیلبوردهای نرم، تولید پوشاک ورزشی و دکوراسیون داخلی

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا) ipina.ir

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا)

  یک شنبه 5 شهریور 1396

  تکنولوژی جدید برای چاپگرهایی که به صورت مستقیم بر روی پارچه چاپ می کنند

  کرنت دیجیتال، یکی از شرکت های جهانی پیشرو در چاپ نساجی دیجیتال؛ و شرکت راه حل های خروجی دیجیتال کالرگیت؛ به دنبال این هستند که طی همکاری با یکدیگر، راه حل های صنعتی و حرفه ای پیشرفته خود را به سطحی بالاتر برسانند.از این به بعد چاپگرهایی که به صورت مستقیم بر روی پارچه چاپ می کنند هم می توانند از کیفیت قابل اطمینان کرنیت دیجیتال سود ببرند، کیفیتی که به لطف ویژگی های بهینه کالرگیت ریپ، بهبود یافته است. این همکاری هم چنین یک گام مهم دیگر در مسیر تلاش های کرنت برای دستیابی به سیستم های چاپ نساجی است که از یک اکوسیستم جریان کاری و راه حل های مدیریت شغلی بهره مند باشند.

  تنظیم کردن جریان کاری با فناوری

  سرور تولید نساجی (TPS) کالرگیت با تنظیمات کرنیت انطباق یافته و متعاقبا، به فهرست پیشنهادات کرنیت اضافه می شود. به این ترتیب، مشتری ها هم از یک خروجی چاپ قابل توجه و هم از یک تجربه جریان کاری بهینه بهره مند می شوند. پشتیبانی و آموزش فنی توسط کرنیت ارائه می شود و پشتیبانی کالرگیت هم در دسترس خواهد بود.

  یک ترکیب برنده

  افزایش سطح جریان کاری باعث افزایش کیفیت چاپ شده و در عین حال، فرآیند را راحت تر و به صرفه تر می کند. مسأله ای که برای مشتریانی که به دنبال محصولات با کیفیت بالا هستند و با بازار پرتقاضایی سروکار دارند، حائز اهمیت است. کالرگیت در زمینه چاپ تجاری و صنعتی اعتبار بسیار بالایی دارد و این مدت مشغول تحقیق درباره این مسأله بوده که به چه ترتیبی می تواند جایگاه خود در بازار چاپ بر روی پارچه را افزایش دهد. همزمان با این مسأله، کرنیت دیجیتال که یک شرکت پیشرو در بازار فناوری هست، به دنبال یک شرکت همکار فنی بوده که به واسطه آن بتواند شاخه ریپ راه حل های خود را بهینه کند.

  توماس کرشنر، مالک کالرگیت در این باره توضیح می دهد: «کرنیت دیجیتال هم از چاپ مستقیم بر روی پارچه و هم از ریپ شناخت دارد. ما با ترکیب توانایی های خود، همان راه حل های سطح بالای بی نظیر مخصوص چاپ بر روی پارچه ای را در اختیار مشتری ها قرار می دهیم که به دنبالش هستند.»

  عمر کلکا، نائب رئیس بخش استراتژی بازاریابی و تولید کرنیت دیجیتال در این باره می گوید: «ما همیشه به دنبال راه هایی تازه برای بهینه سازی پیشنهادات خود به مشتری ها هستیم. همکاری با پیشرویان این صنعت یکی از استراتژی های ما برای گسترش و افزایش تنوع اکوسیستم مان است. هنگام تحقیق بر روی راه حل های ریپ، ما بلافاصله به این نتیجه رسیدیم که کالرگیت یک گزینه بی نظیر است. راه حل ها به طور کامل انطباق می یافتند و خود این شرکت هم یک فروشنده تراز اول است. »

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا)

  پنج شنبه 2 شهریور 1396

  با فناوری چاپ سه‌بعدی؛ربات نرم ساخته می‌شود

  این دستاورد با استفاده از تازه‌ترین نوآوری‌های صورت گرفته در عرصه چاپ سه‌بعدی ارائه شده است. اکنون محققان امیدوار هستند که از نتایج این دستاورد به عنوان گام جدی جهت تولید ماهیچه‌های رباتیکی در آینده‌ای نه چندان دور استفاده کنند.

  اگرچه فناوری ربات‌ها چندان جدید نبوده و به دهه‌‌ها قبل باز می‌گردد اما انعطاف‌پذیر نبودن آنها همواره به عنوان یک چالش بزرگ بر سر راه توسعه کاربردی‌ آنها مطرح بوده است. اما در سال‌های اخیر گشایش‌های جدیدی در این عرصه صورت گرفته و تلاش‌هایی برای تولید ساختار‌های رباتیکی انعطاف پذیر انجام شده است. بدین ترتیب می‌توان امیدوار بود که ربات‌ها به مراتب بهتر از قبل جنبه کاربردی داشته باشند. برای آنکه ایده ربات‌های نرم محقق شود به ماهیچه‌‌های رباتیکی نیاز است و این همان دستاوردی است که در پروژه اخیر حاصل شده است.

  استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی کار را برای محققانی که این ایده را دنبال می‌کنند بسیار ساده کرده است.‌ آنها از مدت‌ها پیش به دنبال مواد مخصوصی بود‌ه اند که همچون ماهیچه‌‌های واقعی، استحکام و قدرت کشسانی بالایی داشته باشند و در عین حال بتوان‌ آنها را به طور الکترونیکی کنترل کرد.

  محققان اکنون از موادی موسوم به «کامپوزیت‌های پلیمری – فلزی یونی» برای این منظور استفاده می‌کنند. موفقیت در این پروژه می‌تواند به تحقق رؤیای اندام‌های مصنوعی رباتیکی نرم منجر شود.

  فناوری چاپ سه بعدی از حوزه های دارای اهمیت بالا است که در کشورمان نیز ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی فعالیت هایی از جمله برگزاری گردهمایی، تدوین سند ملی حوزه چاپ سه بعدی را انجام داده است تا شاهد پیشرفت بیشتر و ارتقاء در آن باشیم.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا)

  پنج شنبه 2 شهریور 1396

  ساخت اولین چاپگر سه‌بعدی جهان با توانایی چاپ در شرایط خلاء

  یک شرکت تولیدی با ساخت و استفاده از چاپگر سه‌بعدی که می‌تواند در شرایط دشوار و شبیه به فضا مورد استفاده قرار بگیرد، نام خود را در تاریخ ثبت کرد.بر اساس گزارش ساينتيفيك امريكن، شركت Made in Space موفق شدند با استفاده از اين چاپگر در شرايط مافوق خلاء آلياژ‌هاي پليمري چاپ كنند و اميدوارند اين فناوري جديد امكان طراحي و ساخت فضاپيماهاي پيشرفته‌تر و تلسكوپ‌هاي فضايي پيچيده‌تر را فراهم آورد.

  شركت پشتيبان اين پروژه كه آرچي‌نات نام دارد، در سال 2010 به عنوان شركتي فضايي متخصص در زمينه توليد چاپگرهاي سه‌بعدي قابل استفاده در شرايط خلاء فضا تاسيس شد. اين شركت تاكنون توانسته امكان‌پذير بودن چاپ قطعات در شرايط خلاء را به نمايش بگذارد.

  اين شركت در سال 2010 تعدادي ابزار را در ايستگاه فضايي بين‌المللي چاپ كرد،‌از جمله ابزاري كه فضانوردان مي‌توانستند از آنها در فعاليت‌هاي روزانه خود استفاده كنند و در صورت نياز به آنها لازم نبود كه تا ارسال محموله بعدي از زمين انتظار بكشند. درحال حاضر دو چاپگر سه‌بعدي در ايستگاه فضايي وجود دارند اما هيچ‌يك از آنها تاكنون نتوانسته‌اند حريم امن ايستگاه را رها كرده و شرايط خلاء شديد و نوسان دمايي بيرون از آن را تجربه كنند.

  محققان براي شبيه‌سازي شرايط خلاء، چاپگر جديد خود را در مخزني حرارتي و بدون هوا مورد آزمايش قرار دادند و توانستند در اين شرايط آلياژي به طول 85 سانتيمتر را چاپ كنند.

  با اين‌همه چاپ سه‌بعدي تنها بخشي از اين پروژه بلند‌پروازانه‌است. آرچي‌نات فناوري چاپ سه‌بعدي را با بازوهاي روباتيكي كه براي سرهم‌بندي قطعات چاپ شده توسط چاپگرها مورد استفاده قرار مي‌گيرند، تلفيق شده‌است و همين تركيب مي‌تواند رويكرد بشر در اكتشافات فضايي را متحول سازد.

  اين شركت اميدوار است در آينده بتواند سازه‌هايي بزرگ را در فضا بنا كند و زمينه ساخت تلسكوپ‌هاي بزرگتر را در فضا فراهم آورد. تلسكوپ‌هايي غول‌پيكر كه بتواند نشانه‌هاي وجود حيات را با دقتي بي‌سابقه رصد كند.

  مرحله بعدي اين پروژه آزمايش عملكرد تلفيقي چاپگر و بازوهاي روباتيك و انجام پروازي آزمايشي به مدار زمين است و در صورت موفقيت، اين فناوري در اواسط 2020 به فضا فرستاده خواهد شد.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران (ایپینا)